Pořiďte si čmelí medvídky

Začátkem března se mi dostal do ruky Pravý domácí časopis (Znáte? Neznáte? Doporučuji! www.pravydomaci.cz), kde jsem si přečetla o tom, jak se na tom našem světě nedobře daří čmelákům (podobně jako včelám) a že se jim dá pomoci. Hned na první dojem mě celá ta čmeláčí záležitost naprosto uchvátila.

Čím déle jsem v lesní školce a čím více si uvědomuji naši sounáležitost s bytostí, kterou s dětmi nazýváme maminka Země, tím víc se snažím ve svém životě činit kroky, které by mohly být něžným pohlazením nebo poděkováním za to vše, co nám tato úžasná bytost poskytuje.

A mít pod svou střechou ty krásné roztomilé bzučící medvídky? Začalo se mi o nich i zdát! Ale popořadě.

Hned jsem doIMG_4410 celé problematiky zasvětila svého syna/učitele, a vzápětí v něm získala silného parťáka, pro věc snad ještě více zapáleného.

Takže abyste věděli, v čem může spočívat naše pomoc. Čmeláci to nemají v životě úplně jednoduché a to zejména díky necitelnému chování lidí k přírodě.

Jak se dozvíte na stánkách www.cmelaci.cz: „Pěstování monokultur přináší čmelákům ztrátu potravních zdrojů. Naše necitlivá snaha o kultivaci krajin, ale i obliba sterilních, krátce střižených anglických trávníků, omezuje možnosti hnízdění a zimování čmeláčích matek, které bez vhodných úkrytů nemají šanci zimu přežít.“ (více zde: http://www.cmelaci.cz/proc-cmelaku-ubyva/)

My jim život můžeme značně usnadnit tím, že jim připravíme luxusní příbytek v podobě čmelína a dostatek potravy v podobě rozmanitých květů a stromů v blízkém okolí. Odměnou nám bude jedinečná možnost pozorovat chování těchto tvorů, bez kterých bychom vůbec nemohli žít.

Pro naší první čmeláčí sezonu jsme se rozhodli umístit čmelín domů na balkon. Do dalších let bychom rádi rozrostli naše „chovy“ samozřejmě i na území naší lesní školky.

A znovu se mi potvrdilo, že jakmile z myšlenky vznikne pevný záměr, všechny síly vesmíru se spojí, aby pomohly k jeho naplnění. Stále jsem váhala, zda investovat nemalý peníz do již hotového krásného čmelínu (http://www.zelenadomacnost.com/katalog/80-Cmeliny-a-domky-pro-vcelky-samotarky-Cmelaci/). Jenže mi to opravdu nedalo spát a ještě se přidal pan učitel s hlášením:

Mami, my si musíme pořídit ten čmelín, protože já nemám žádný domácí zvířátko!“

Tak jsem tedy sedla k internetu a objednala čmelín. Ještě ten samý den mi přišla sms od bratra:

Poslal jsem ti balík. Jestli to máš daleko na poštu, vezmi si auto.“  Ha! Mno, o čmelácích jsem před ním vášnivě básnila.. ale že by?!

Odepisuju: „Snad v tom balíku není čmelín?!“

Odpověď: „Je.“

Jůůůůůůůůů!!!!

IMG_4419Objednávku jsem stihla změnit a místo čmelína objednala rovnou náplň a čerstvou knížku pro začínající čmelaře.

Než čmelín dorazil, jsme stihli ve školce spolu s panem učitelem nadchnout všechny děti, které nám od té doby hlásily každé spatření čmelí královny. Jenže to jsme ještě nebyli řádně připraveni!

IMG_4486Mezitím jsme museli čmelín náležitě ozdobit, připevnit kousek husího krku (přála bych vám vidět výraz pana prodavače, když se mě ptal, jakou velikost potřebujeme a já bez mrknutí oka odpověděla: „aby tím prolezl čmelák.“ :), vyprosit od pána, který má ve stodole myši, myší hovínka a posypat jimi načechranou náplň, vymyslet, jak čmelín na balkoně upevnit, aby byl ve stínu, pořídit stříkačku, uříznout jí špičku a ještě si půjčit od kamaráda síťku na motýly…

Hurá! Můžeme vyrazit na lov!

A dnes je ten slavný den, kdy se nám ve školce podařilo čmelí královnu chytit. Za mohutného povzbuzování všech dětí jsme ji opatrně a slavnostně přemístili do našeho čmelína.

Po chvilce postrkování královna zmizela v chodbičce z husího krku.

Jůůů! To je napínavé! Teď s napětím čekáme, zda se u nás královně zalíbilo a zda se vrátí, aby zde založila nový rod.

Zaujalo vás to? Ještě je čas! Jděte do čměláků.

A pokud jste zvědaví, jak pokračujeme ve čmelaření my, sledujte můj blog 🙂

 

Barbora Pecháčková Uchytilová

Díky narození syna jsem se rozpomenula na svůj původ a začala tak svou cestu zpět k přirozenosti prostřednictvím neuvěřitelných možností, které nabízí pobyt v lesní školce. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře