Rozdávejte světlo, aneb několik tipů na úžasné vánoční dárky

Každý rok před Vánoci slýchám, jak si lidé dělají starosti s penězi na dárky. Tak jsem se rozhodla vám dát několik tipů na to, jak si s dětmi udělat krásný předvánoční čas a ještě společně vytvoříte jednoduché dárky, které jistě potěší vaše blízké a určitě s nimi neuděláte díru do peněženky.

Nevím, jak to mají vaše děti s Ježíškem. Mně vždycky připadalo divné, že bych svému učiteli měla lhát. A tak ho nechávám, aby si šel pokud možno svou cestou. Neboli když se mě přímo zeptá, říkám mu, že jsem Ježíška nikdy neviděla, ale to neznamená, že není.

No a i když jsme skálopevně přesvědčeni, že existuje, neznamená to, že bychom nemohli svým blízkým připravit k Vánocům nějaký pěkný dárek.

Poslední roky se opravdu snažím dárky vyrábět. Má to několik výhod. Můj syn neskutečně rád vyrábí. Cokoliv. Takže jemu přichystám činnost a zábavu (jak rád říká) a sobě radost a oběma pěkný společně strávený čas. Zároveň jsem přesvědčená, že všichni, které znám, mají všechno materiální, co ke svému životu potřebují. Často mi připadá, že vymýšlíme další a další dárky, které jsou jen přidáváním něčeho dalšího, co k životu opravdu nepotřebujeme. Nebo myslíte, že dárky, které darujeme, opravdu nějak obohatí vnitřní život obdarovaného? Ale tyhle naše světelné a ještě dětmi vyrobené to opravdu umí! Vážně, vyzkoušejte 🙂

A jak je to s tím světlem? Vždy, když vyrábíme dárek pro někoho konkrétního, bavíme se o něm se synkem, co má asi tak rád, co rád dělá, co by mu udělalo radost. A tím, jak se o něm bavíme, předáváme ze svých srdcí přes naše prsty své vnitřní světlo do toho dárečku. A právě v tom předávání světla vidím jeden z hlavních vánočních symbolů.

Pojďte to zkusit s námi. Seřadila jsem nápady tak, že začínám s těmi obtížnějšími, na které budete potřebovat více zručnosti a trpělivosti a končím těmi nejjednoduššími:

  1. Ptáček (nebo jiný živočich) na niti

img_5796img_5799

Na ptáčka budete potřebovat několik barevných filců (mají většinou v každém papírnictví, buď jednotlivě, nebo v sadách). Samozřejmě ideální je zvolit filc stoprocentně přírodní, ale ten většinou v papírnictví na malém městě (jako u nás) nemají. Ale můžete je objednat zde.

Dále stačí už jen nit, jehla, nůžky a (ideálně) ovčí vlnu na výplň (objednat můžete zde), ale postačí i vata. Starší děti jsou schopné udělat ptáčka téměř bez pomoci, těm mladším pomůžeme. Naše školkové děti zvládnou ptáčka téměř samy, jen na to je potřeba více času. Většinou nejsou schopni vydržet po celou dobu výroby. Je tedy lepší každý den kousek. Důležité je obrnit se trpělivostí a oddat se plně důvěře v dítě, že to zkrátka zvládne.

A tady jsou úžasné návody na ptáčky i jiná zvířátka:

http://www.downeastthunderfarm.com/bird-patterns/all-birds/

A pokud si opravdu netroufáte, můžete zkusit jednoduššího ptáčka. Inspirace třeba zde:

http://buggyandbuddy.com/wool-felt-birdie-hair-clip-tutorial/

Když je ptáček hotový, zajdeme do lesa a vybereme ten nejkrásnější klacík. Doma na něj ptáčka pověsíme a hotovo!

  1. Velbloud (či jiný živočich)

img_5800

S tímhle mě můj pan učitel zase jednou vyrazil dech. Máme u nás kavárnu, která se jmenuje Velbloud. Je plná velbloudů. Malých, velkých, dřevěných, plstěných, plyšových, snad i kamenných… A taky tam prodávají materiál a návod na plstěného velblouda. Odmítla jsem ho panu učiteli koupit s tím, že „to si přece můžeme vyrobit sami“. Jenže jsem netušila, že pan syn to vezme doslova. Několik dnů do mě hučel a uháněl, kdy už uděláme toho velblouda. Tak jo. Ale ty sám, jo? Jasně!

Takže pan učitel nakreslil velblouda na filc, já pomohla se stříháním a sešpendlením. Sešíval téměř sám a toto je výsledek. Takže návod: nechť dítko nakreslí kýženého živočicha (nebo vlastně cokoliv) na filc a uvidíte, co z toho bude. Budu moc ráda, pokud se pochlubíte fotkami svých výrobků v komentářích.

  1. Pavučina z brambory a vlny

img_5811

Na pavučinku potřebujete kousek brambory (jen pozor, je lepší dělat v předstihu a než dárek zabalíte, nechte bramboru uschnout), špejle a zbytky vlny. Děti motání moc baví.

  1. Obrázek

img_5809

A pokud tvoření s dětmi opravdu není vaše oblíbená činnost, jednoduše nechte děti vytvořit obrázek, pořiďte rámeček a uvidíte, kolik radosti udělá na stěně babiččina obýváku.

  1. Mandala

Podobně jako obrázek můžete nechat děti také vybarvit mandalu. Vzory na mandaly najdete na internetu, nebo v knize. Výsledek opět šup do rámečku.

  1. Listový obrázek

A ještě jeden „rámečkový tip“. Nasbírejte s dětmi ty nejkrásnější podzimní listy, nechte je vylisovat v knize, naaranžujte na papír a je to.

 

A pokud toužíte ještě po další inspiraci, podívejte se na můj loňský příspěvek, kde najdete náš společný počin v podobě kreativního předvánočního ebooku.

Tak přeju hodně radosti z tvoření a podělte se s námi o vaše výtvory.

Tedy já budu teď jen doufat, že moji milí, které budeme letos obdarovávat, nejsou čtenáři mého blogu.

 

 

Barbora Pecháčková Uchytilová

Díky narození syna jsem se rozpomenula na svůj původ a začala tak svou cestu zpět k přirozenosti prostřednictvím neuvěřitelných možností, které nabízí pobyt v lesní školce. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře